RODZICIELSKI PLAN WYCHOWAWCZY PRZY ROZWODZIE

RODZICIELSKI PLAN WYCHOWAWCZY PRZY ROZWODZIE

Podejmując decyzję o rozwodzie małżonkowie najczęściej obawiają się o dobro wspólnych dzieci, o to aby na skutek rozstania rodziców dzieci najmniej ucierpiały. Często spotykam się z pytaniami klientów, na jakiej podstawie sąd orzeka o sposobie kontaktów z dziećmi po rozstaniu rodziców, skąd sąd wie co rzeczywiście będzie dobre dla dziecka mając na uwadze jego przyzwyczajenia i rytm dnia?

Oczywiście osobami, które najlepiej znają swoje dzieci i ich potrzeby są rodzicie. Jeżeli małżonkowie są zgodni co do rozstania i wiedzą w jaki sposób chcą podzielić się opieką nad dziećmi prawo daje możliwość spisania tych uzgodnień w formie rodzicielskiego planu wychowawczego.

Taki plan, podpisany przez obojga rodziców należy przedstawić sądowi rozwodowemu. Sąd zapoznając się z nim przeanalizuje, czy (i) jest on zgodny z dobrem dziecka oraz (ii) w toku rozprawy rozwodowej ustali, czy rodzice są zgodni co do jego wykonywania. Jeśli tak będzie, sąd z pewnością przychyli się do ustaleń planu, zawierając je w wyroku rozwodowym.  Tym samym rodzice unikną ustalenia kwestii dotyczących opieki nad dziećmi w formie sądowego nakazu.

Jakie kwestie można zawrzeć w rodzicielskim planie wychowawczym?

  1. Ustalenie miejsca pobytu dziecka.
  2. Terminy w jakich dziecko będzie przebywało u każdego z rodziców.
  3. W jaki sposób, z kim i w jakich terminach dziecko będzie spędzało czas wolny: weekendy, wakacje, ferie, święta.
  4. Terminy i sposób w jaki dziecko będzie kontaktowało się z innymi bliskimi np. dziadkami, przyrodnim rodzeństwem.
  5. Sposób komunikacji rodzica z dzieckiem za pomocą telefonów, maili, komunikatorów.
  6. Ustalenie kosztów utrzymania dziecka i podziału tych kosztów pomiędzy rodziców.
  7. Ustalenie sposobu kontaktowania się rodziców z placówkami edukacyjnymi, medycznymi.

Ważne jest, aby rodzicielski plan wychowawczy był napisany w sposób, który umożliwi przeniesienie jego postanowień do wyroku. Dlatego warto w skorzystać z porady adwokata, by upewnić się że wypracowane przez rodziców ustalenia nie będą budziły wątpliwości sądu i zostaną przez sąd w pełni zaakceptowane.

fot. pixaby

Facebook
LinkedIn