PASZPORT COVIDOWY

PASZPORT COVIDOWY

Czym jest?

Pasjonaci podróży i ci stęsknieni za zagranicznym wypoczynkiem wreszcie mogą odetchnąć z ulgą, po tym jak w ramach Unii Europejskiej przyjęto przepisy dotyczące tzw. „paszportu covidowego”, czyli unijnego zaświadczenia cyfrowego umożliwiającego podróże zagraniczne bez restrykcji i bez konieczności odbywania kwarantanny w kraju przeznaczenia.

I tak, od 1 lipca podróżami będą mogli cieszyć się:

– zaszczepieni w pełni;

– posiadacze negatywnego wyniku testu;

– ozdrowieńcy.

Każda z wyżej wymienionych osób (oczywiście mówimy tutaj o obywatelach UE) będzie mogła otrzymać bezpłatne zaświadczenie w formie cyfrowej  lub tradycyjnej, papierowej – przepustkę do podróży. Obie wersje będą zawierać kod QR z istotnymi informacjami i potwierdzenie autentyczności zaświadczenia, co jest bardzo istotne, ponieważ jak wskazują przedstawiciele UE, podczas kontroli na granicach i lotniskach weryfikowana ma być właśnie autentyczność i ważność zaświadczenia.

Jednocześnie z wprowadzeniem zaświadczeń wszystkie państwa członkowie UE zostały zobowiązanie do powstrzymywania się od nakładania dodatkowych ograniczeń w podróżowaniu dla posiadaczy paszportów szczepień, chyba że są one konieczne i proporcjonalne dla ochrony zdrowia publicznego.

W ten sposób, w końcu po kilkunastu miesiącach, będzie przywrócona możliwość swobodnego podróżowania w ramach UE, przywilej do którego przez wiele lat zdążyliśmy przywyknąć a od marca 2020 r. za nim zatęsknić.

W jaki sposób będziemy korzystali z certyfikatów w Polsce?

Certyfikat będzie dostępny w aplikacji mObywatel od 1 lipca 2021 r.

Certyfikat będzie można okazać podczas odprawy granicznej.

Będzie on dostępny w dwóch językach – polskim i angielskim.

Kod w aplikacji jest powiązany z krajowym certyfikatem.

Kontrowersje

Jestem ciekawa jak oceniają Państwo unijne rozwiązanie? Krok w stronę normalności czy raczej dyskryminacji niezaszczepionych?

Niewątpliwie natomiast jest to jedyne na ten moment rozwiązanie, które pozwoli nam powrócić do normalności i podratować mocno naruszoną przez pandemię branżę turystyczną.

Abstrahuję oczywiście od tematu „szczepić się czy nie?”. Jako specjalista od prawa, rozwikłanie tej zagadki pozostawiam specjalistom od medycyny. W myśl maksymy „oddać cesarzowi co cesarskie…”.

Kontakt

Zapraszam do kontaktu, w przypadku wątpliwości co do kwestii prawnych związanych z certyfikatem a także podróżowaniem.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów, świadczę także porady w trybie zdalnym oraz online za pośrednictwem komunikatorów Skype oraz ZOOM.

Fot. Pixaby

Facebook
LinkedIn